
Новосъздадената към Агенция „Пътна инфраструктура“ тол система си навлече гнева на 47-годишния първокурсник по право в ЮЗУ Стойчо Точев, след като на 26 август нейни служители на ГКПП – Кулата му написаха акт за административно нарушение, тъй като отказал да си купи винетка от тях.
Ден по-късно Точев отново се опитал да стигне с товарния си автомобил до пункта, този път тол служителите не били на поста си, но митничарите отказали да го пуснат, и за да може да си свърши работата, в крайна сметка той бил принуден да си купи винетка.
„Трудно ми е да повярвам, че двете институции не се съобразяват с Наредбата за прилагане на Закона за винетките. Недопустимо е да газят закона като салфетка! Ще повърна! Даже служителката ми каза, че началникът й е запознат със случая и чакали премиерът да реши! Е, КОЙ е премиерът, ние не сме ли парламентарна република? Парламентът е приел закон, обнародван е в „Държавен вестник“ и оттам нататък той трябва да се спазва! Премиерът утре ще си отиде, но законът си остава“, коментира гневно Точев.
Проблемът е, че Точев е жител на петричкото с. Кулата, ГКПП-то е в землището на селото и въпреки това той и съселяните му са задължени да си купят винетка, ако искат да отидат до КПП-то.
Базисният документ, който ползва Точев, е Наредбата за условията и реда за събиране на таксите за ползване на пътната инфраструктура по Закона за пътищата, обнародвана в бр. 89 от 11.11.2016 г. на „Държавен вестник“.
Според чл. 20 /2/ от нея „Когато при напускане на страната се установи, че местен потребител не е заплатил винетна такса, той задължителбно заплаща стойността на винетната такса за най-краткия срок на съответното пътно превозно средство, освен когато постоянният адрес на потребителя е в населеното място, на чиято територия се намира съответният граничен пункт“. Според Ст. Точев по-ясно не би могло да бъде казано.
За „Струма“ на телефона за справки любезен служител в тол системата обясни обаче, че техният настолен документ е
Решение №959 от 31 декември 2018 г. за утвърждаване на списък на републиканските пътища, за които се събира такса за ползване на пътната инфраструктура – винетна такса. Според приложението към него, публикувано на стр. 54 в бр. 3 на „Държавен вестник“ от 2019 г., винетни такси се плащат по цялото трасе на АМ „Струма“ от София през Перник, Дупница, Благоевград, Симитли, Кресна и Сандански през с. Кулата до границата с Гърция, като изключение няма.
Ще ги съдя“, категоричен бе Ст. Точев, който вече има завиден съдебен стаж като ищец срещу различни институции.
Както писахме, наскоро той успя да спечели в Комисията за защита от дискриминация дело срещу община Петрич за наредбата за ползване на пазара за плодове и зеленчуци в Кърналово, където от производителите за вход се събира такса от 3 лв., а за прекупвачите и търговците таксата е само 50 ст. В момента Точев води още 2 дела – едното е срещу АПИ за дупка до бензиностанцията на с. Кулата, в която си изпотрошил колата, а другото е срещу Агенция „Митници“ и е отново заради винетки: първокурсникът-задочник го е формулирал „за незаконен софтуер“ и касае същото изискване на митничарите да си купува винетки, ако иска да стигне до ГКПП – Кулата, защото пунктът бил не в селото, а в землището му. Към това дело Точев е приложил и 70-те винетки по 23 лв., които бил принуден да си купи до края на миналата година. След завеждане на делото до миналата седмица митничарите бяха спрели да му търсят винетка за ходенето до граничния пункт, но последният акт, издаден от тол служителите, сложи и тях в черния му списък на институциите, които ще берят ядове като подсъдими.
Припомняме, че в началото на годината същият проблем възникна и за софиянци от северните квартали и околните села, на които АПИ поиска винетки за преминаване по северната скоростна тангента. Стигна се до преговори между кметицата Йорданка Фандъкова и агенцията, а накрая и до намесата на Бойко Борисов, който разпореди премахването на стикерите за тангентата, но само при условие, че общината поеме поддръжката й.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
