
Крадци обикалят около Руенския манастир „Св. Йоан Рилски“. Затова сигнализираха читатели на „Струма“, които в събота били на разходка до светата обител в с. Скрино, община Бобошево, родното село на Св. Иван Рилски. Групата благоевградчани оставили колите си на паркинга, намиращ се на половин километър под манастира, и тръгнали пеша нагоре, любувайки се на хубавите гледки във Влахина планина и на цъфналите майски божури. По пътя ги застигнал жълт автомобил с кюстендилска регистрация, който продължил към манастира. По-късно същата кола, в която шофьорът возил двама старци, пак минала покрай тях, но вече се връщала надолу. Благоевградските туристи се помолили в храма, поговорили с двамата монаси, стигнали до пещерата на Св. Иван Рилски и кръста и заредени с духовна енергия, си тръгнали от манастира. Когато стигнали до паркинга, ги чакала неприятна изненада. Стъклото на едната кола било счупено с камък, имало дупка, но автомобилът не бил отключен.
„На седалката имаше чанта и изглежда това е привлякло вниманието на злосторниците. Те не са успели да отключат колата, вероятно защото са били подплашени. Докато оглеждахме пораженията, пак мина същият жълт автомобил, което на всички ни се стори подозрително”, разказа потърпевшият шофьор. Искал да огласи случая във в. „Струма“, за да предупреди хората, които са тръгнали към манастира, да имат едно наум, че наоколо дебнат апаши. Да вършиш зло в това свято място е кощунство, което едва ли ще остане ненаказано.

Местните хора още си спомнят историята с отсечените дървета в гората над село Скрино по времето на комунистическия режим. Онези, които участвали в рязането на вековната букова гора, в която е живял Св. Иван Рилски, били сполетени след това от нещастия.
Идеята за изграждане на храм, носещ името на светеца, започва преди 30 г. С помощта на много дарители от страната и чужбина, включително и на хора от Благоевград, през пролетта на 1995 г. е сформиран инициативен комитет, който започва строителството по проект на арх. Анелия Параскова и инж. Геновева Райнова. През 1997 г. към новостроящия се храм е създадено църковно настоятелство под председателството на сестринството на Ресиловския манастир „Покров Богородичен“. Изграждането на църквата е завършено през следващата година, като негово Преосвещенство Траянополският епископ Иларион извършва непълното й освещаване. Иконостасът е дело на Симеон Тошев от с. Полена, общ. Симитли, а иконостасните икони са изписани от Борис Донев от гр. Благоевград. През 1999-2000 г. към новопостроения храм е започнато изграждане на монашеско крило, което в кратки срокове успешно е завършено през 2001 г., а на 28 юли 2003 г. за игумен е назначен йеромонах Поликарп, който управлява обителта до 2008 г. На 19 ноември 2003 г. Знеполският епископ Николай извършва пълното освещаване на храма. През същата година са положени основите на ново манастирско крило, което с помощта на много дарители е завършено през 2005 г. През 2006 г. към манастирските крила е започнато изграждането на нова сграда. През 2011-2012 г. е изградена камбанария към манастирския храм. А през 2014 г. вляво от портала на манастира е устроен малък външен параклис, посветен на Св. Богородица Скоропослушница. Освен този параклис и основният манастирски храм, посветен на Св. Йоан Рилски, в манастирските сгради се намират и два параклиса, посветени на Благовещение и на Св. Йоан Предтеча.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА