Членове на секционни комисии от Пиринско чакаха над 20 часа с торби да влязат в РИК – Благоевград

Отчитането на бюлетините пред видеокамерите, умората и слабата подготовка на кадрите са основните причини за бавенето при изготвянето и предаването на изборните книжа

Цял ден вчера в зала „22-ри септември“ в Благоевград продължи приемането на изборните книжа на секционните избирателни комисии от цялата област. Около 12,40 часа голяма група от председатели, зам. председатели и секретари на секциите в община Гърмен, стискайки в ръце торбите с документите, прекоси под полицейска охрана площада от зала „Яворов“ до  зала „22-ри септември“.  Пътьом обясниха, че пристигнали в Благоевград по тъмно – към 6 часа, а заради горещините умората съвсем им натежала. Храна никой не им е осигурил, но за сметка на това вода се раздава неограничено.


„Два дни не сме се баняли. До припадък стигнахме“, не бяха много словоохотливи заради жегата представители на секционни комисии от община Петрич, които отегчено чакаха да предадат документите от всичките над 90 секционни избирателни комисии в общината, за да си тръгнат обратно с организирания транспорт. На въпрос на „Струма“ за проблемите в и след изборния ден няколко жен разказаха: „Много време отнема попълването на протоколите, защото изборите бяха 2 в 1. Освен това по отделно и за двата избора се броят машинен и хартиен вот. Ангажиментите ни започнаха в събота, когато утрепахме 4-5 часа за взимане на материалите и отнасянето и подреждането им в секцията, вчера сме влезли в стаите в 7 без 15 ч. сутринта и още не сме приключили, а са минали вече 30 часа“.

Автобусите  с изборните документи и представителите на СИК тръгнали от Петрич към  3,15 ч. през нощта, а в парк „Македония“ в Благоевград заедно с останалите общини изчакали да им дойде редът за предаване на книжата в РИК.


„В тая жега добре, че поне вода ни дават, но кога ще си тръгнем обратно – това никой не може да каже. Които работим, сме си пуснали отпуск 1 ден заради предаването на материалите, а парите със сигурност не са достатъчни за труда ни“, коментираха представителите от Петричко.

„От София съм, бях командировка в Петрич и затова си смених секцията. Изумена съм от слабата организация и в Петрич, и в Благоевград! Това не е допустимо!“, коментира Стоименка Дякова, а млад мъж, чул думите й, се включи в разговора: „Не бих казал, че организацията е слаба, слаба е подготовката на кадрите, които застават в секциите. Причината за бавенето в РИК най-често е заради грешки. Когато протоколът е верен, се минава бързо. Организацията намирам, че е много добра, ние не сме чакали изобщо, минахме за 10-15 минути с перфектен протокол. Но за това има методическо указание, което да се изчете предварително, защото там всичко е написано перфектно. Протоколът може да се провери електронно дали има грешки при попълването и когато дойдеш с него в РИК, да си сигурен, че няма да се бавиш. Затова при нас всичко стана супер бързо“, каза Олег Милушев.

Дамата от София не се съгласи напълно с думите му: „Има неща, които не ги казаха в момента, когато получихме документите. Чак сега например обясняват, че там, където е нули, трябвало да се впише или чертичка или нула, а това води до много преписване, губене на ред и нерви. Била съм  гл. счетоводител и смятам, че е абсолютно неправилно заплащането на членовете на секционните комисии да става на ръка. Парите трябва да минат по банков път, като такса на тези плащания от банката не се удържа. В София от 15 г. съм председател на секция, такова чудо не е било!“, каза Стоименка Дякова.

„Протоколите бяха по-усложнени, като прибавим и умората, натрупана още от подготовката в събота, после ставането в 5,30-6 часа сутринта в изборния ден и до приключването му в 20 часа ставаш разноглед“, обобщиха цялостния изборен процес представители на избирателни секции и обясниха: „В рамките на 3 до 5 минути, докато гласуват избирателите, не виждат работата, която вършим, а тя е много. И не е странно, когато заради натрупаната умора се допускат грешки. Реално не би следвало те да са толкова много, но при пренасяне от черновата, от разсейване или невнимание се случват. Да не забравяме, че за първи път изборът сега бе двоен, при това всеки бе с по две кутии за преброяване на машинен и ръчен вот, общо четири кутии. Досега не е имало такова натоварване! Нашите секции предадохме протоколите и бюлетините бързо, до около 9.30 часа приключихме, но чакаме да свърши цялата община, за да си тръгнем обратно“.


Докато чакаше на сянка пред зала „Яворов със секционните отговорници от община Симитли да предаде протоколите в РИК, млада дама посочи още една причина близо 20 часа след приключване на изборния ден още да се бавят: „Това се получава откакто въведоха видеонаблюдението, защото всяка бюлетина се показва на камерата и се обявява на глас за кого е гласът. И ако секцията е голяма и са гласували 600 души, както беше при нас, можете да си представите колко отнема само четенето“, обясни тя.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *