10 часа препирни! Разлог с бюджет от  99 327 041 лв., съветниците раздуха разходите, опитаха да съберат 8 млн. лв. от намалени заплати на администрацията, сметките не излязоха

10 часа препирни, 2 удължавания на сесийното време и 5 почивки посветиха съветниците в Разлог на бюджета на общината за 2025 г.

Общият разполагаем финансов ресурс, планиран за тази година, е 99 327 041 лв., в който са включени бюджетни и извънбюджетни средства и фондове. От тази сума 43 076 502 лв. са бюджетните средства, 36,8 млн. са целевите трансфери за инвестиционни дейности и 19,4 млн. са средствата от оперативни програми и европейски фондове.

Планираните приходи на общината са 43 076 502 лв. при реализирани за 2024 г. 46,86 млн. лв. Отчетените повече спрямо прогнозираните приходи са резултат от наличието на усвоени средства по инвестиционен заем през 2024 г.

Чрез бюджета на МРРБ са одобрени за финансирани 6 приоритетни обекта на стойност 32 149 864 лв. Сумата е за изграждане на многофункционалната спортна зала, подмяна на водопровода на Годлево, корекция на Бяла река, за ремонти на обществената баня в с. Баня, водопровода в Разлог, на пешеходното и площадно пространство в Разлог и на градския парк.

Трансферите за делегираните от държавата дейности са за 25, 945 млн. лв. , което е с 13% повече от миналата година, като най-съществено е увеличението за социалните дейности.

10,688 млн. са планираните собствени приходи, при отчетени 10,050 млн. за миналата година. Ръстът е 6,35%. 4, 052 млн. са планираните данъчни приходи, от тях 1,38 млн. са от данък върху превозните средства и 685 000 лв. от туристически данък.

6,623 млн. са неданъчните приходи, от които 3,7 млн. лв. са от общински такси, 2,4 млн. приходи от собственост. Планирани са и 270 000 лв. от глоби, както и 25 000 лв. от концесии.

27,267 млн. са разходите за делегирани от държавата дейности при 24 млн. лв. за 2024 г., 15,145 млн. ще бъдат похарчени за местни дейности.

Заплатите на 72 души в общинската администрация ще струват 9 856 780 лв.

Общината е планирала още 6000 лв. за погребение на социално слаби, но не повече от 100 лв. на човек, и близо

90 000 лв. във Фонд за подпомагане лечението на жители на общината.

Читалищата ще бъдат субсидирани със

782 200 лв. 3000 лв. са планирани за ученически и масов спорт, 8000 лв. за състезания под егидата на общината, 572 000 лв. за спортните клубове, 30 000 лв. за мащабни спортни прояви и 10 000 лв. за награден фонд.

Разходите на кмета за представителни цели са лимитирани на 6000 лв., на председателя на ОбС – 4000 лв.

Кметствата в общината ще бъдат субсидирани с различни суми – 6200 лв. ще отидат за с. Баня, по 5100 лв. са планирани за Бачево и Елешница, 4900 лв. за Горно Драглище, по 4600 лв. за Годлево, Долно Драглище и Добърско.

Максималният размер на новия общински дълг за 2025 г. е 1,2 млн. лв., а на новите задължения за разходи, които могат да бъдат натрупани през годината, е 6 697 168 лв.

Размерът на просрочните вземания, които могат да бъдат събрани тази година, е 1,354 млн. лв.

Това са част от най-важните параметри на бюджета за 2025 г. В приходната част те бяха приети без особени забележки от съветниците, но разходната част бе подложена на цунами от предложения, които всъщност доведоха до разпри, нападки и в крайна сметка – до продължила безпрецедентно дълго сесия. 

Стартът бе даден с предложения за включване на нови обекти в инвестиционната програма на общината. Сред тях бяха придобиване на 20 дка и разширяване на гробищния парк до кв. Нов път, основен ремонт на улица в с. Долно Драглище, направа на водопровода на с. Елешница  и 30 м от улицата към гробището, финансиране на волейболен клуб „Пирин“ – Разлог, довършване на пътя за с. Бачево и т. н. Като цяло постъпиха предложения за инвестиции на още 8 335 335 лв. Финансистът на общината Дамянов зададе резонния  въпрос откъде ще бъдат взети тези пари и напомни, че всъщност приходната част на бюджета вече е приета от съветниците, след което започнаха предложения за съкращения в разходната част. Започна „рязане“ от ремонт на улици, от озеленяване, от „други дейности“ в икономиката и селското стопанство и т. н. Ябълката на раздора обаче се оказа идеята на съветничката Гергана Фарфарова да се намали планираното увеличение на заплатите на общинските служители и със спестените от там пари да се направи някой от новопредложените за финансиране обекти.

Дамянов обясни, че трудовите разходи няма как механично да бъдат намалени в местните дейности, защото там са хора с минимална заплата, която вече е увеличена, там са и новите бройки работници, необходими на регионалното депо. „Ако искате намалението, трябва да се съкращават служители“, предупреди той. И посъветва съветниците, ако решат да режат от стойността на някой от планираните за строеж обекти, по-добре въобще да махнат целия обект от инвестиционната програма.

Последва нова серия предложения за съкращения на разходите. От мотивировките към тях стана ясно, че

перо „други дейности в селскотото стопанство“ могат спокойно да бъдат орязани, защото парите били за копаене на канали, а според 19 земеделски производителите, потърсили съдействието на съветника Донев, никой не знае къде са копани тия канали. Стана ясно още, че част от пазачите, като този между Баня и с. Банско, не си мърдат пръста да пазят безстопанствени животни да не излизат на пътя, и спокойно могат да бъдат съкратени, защото не си заслужават заплатите. Осветлен бе и въпросът в кой отдел на общината в работно време служителките ходят да вършат частна работа на шефката им – например да й сменят в магазин подарък, който не й харесвал.

Кметът на общината Красимир Герчев категорично се обяви против намалението на заплатите на общинската администрация, защото миналата година те не получили и 1 лв. увеличение. В резултат в момента имало специалисти на 1500 лв., което е доста близо до минималната заплата.

По някое време на председателя на ОбС Иван Димитров му омръзна да прави справки в бюджета откъде да се вземе и къде да се даде и избухна: „Оказа се, че всички могат да правят бюджет. Моля се само дано не ни гледат много хора безумията, които правим. То се е видяло, ако приемем в бюджета, че ще имаме ядрена централа, ще имаме“.

Последва персонално гласуване на всяко от съветническите предложения за прекрояване на разходната част. Някои минаха, други – не. В крайна сметка бяха съкратени разходи за 2 100 911 лв.. Парите бързо бяха разпределени към по-малки обекти. Разходването на последните 195 000 лв. „обиколиха“ читалищата, културния календар, предложено беше с тях да се направи рок концерт, да се инвестират в реклама, туристическа атракция, фестивал на камерната музика и какво ли не. След час доводи и гласувания сумата бе пратена в „други дейности по културата“.

На 10-ия час от началото на заседанието инвестиционната програма в крайна сметка бе приета единодушно.

До редакционното приключване на броя бюджетът на община Разлог за 2025 г. още не беше приет.

ВАНЯ СИМЕОНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *