160години затвор грозят български гражданин, издирван от германските власти за извършването на 16 престъпления.
Мехмед Мехмед е извършил измама по занаят и е участник в организирана престъпна група. Издадена му е Европейска заповед за арест, която е потвърдена от Апелативния съд в Бургас.
ЕЗА е издадена на 1 юни от районния съд в Ландсхут. Престъпленията са осъществени в периода март – септември 2019 г. на територията на Вилсбибург и са наказуеми с „лишаване от свобода“ до десет години за всяко от деянията, поясняват от съда.
“Изрично е посочено, че българският гражданин Мехмед Мехмед, заедно с други лица, решили да набавят за себе си чрез измамни действия немалък и некраткосрочен източник на доходи, като съобразно предварително изработения общ план за действие се представяли за работещи в туристически бюра „Транс Туристик“ и „Оушън туристик“ и предлагали на пътувания до Република Турция. По този начини въвели 19 пострадали лица в заблуждение, че желаят и са в състояния да им осигурят предлаганите пътувания. Проявявайки доверие, ощетените превеждали по посочената им от обвиняемите банкова сметка парите за пътуванията – суми съответно между € 950 и € 2456, без реално тези пътувания да се осъществявали”, казват още от Апелативния съд в морския град.
По делото е получена справка от РП – Бургас, че срещу исканото лице има висящо производство за престъпление против транспорта – шофиране в срока на предишно наказание за забрана за управление на МПС.
Бургаският апелативен съд се солидаризира с изводите на първата инстанция, че от формална гледна точка разглежданата Европейска заповед за арест по форма и съдържание съответства на изискванията на Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест.
В решението на Бургаският апелативен съд е посочено, че в случая са налице всички законови предпоставки за допускане изпълнението на Европейската заповед за арест и предаване на Мехмед Мехмед на издаващата заповедта държава. Въззивният състав е потвърдил решението на първата инстанция и е изменил мярката за неотклонение от „домашен арест“ на „задържане под стража“ до фактическото предаване на лицето на компетентните власти на Федерална Република Германия.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.