
Десетки самодейни групи от цялата страна се събраха този уикенд в разложкото село Баня за четвъртото издание на фолклорния фестивал „Свири ми се, пее ми се, оро ми се игра”. Над 250 участници демонстрираха изключителните си творчески умения и показаха красотата на българския фолклор.
Тази година фестивалът имаше конкурсен характер и бяха раздадени десетки купи и грамоти в различни категории, както и много индивидуални награди. С голямата награда за масово участие си тръгнаха самодейците от Костандово, които спечелиха и специалната награда за най-атрактивен мъжки костюм. Първата награда в раздел „Танци“ бе присъдена на самодейците към НЧ „Слънце“ – село Горно Драглище. При тях отидоха и купите за най-малки участници – Михаела и Гого. Колегите им от НЧ „Просвета“ – село Рупите бяха удостоени с втора награда и спечелиха първото място в раздел „Пеене“. В раздел инструментал първото място бе присъдено на Гайдарджийска група от Гоце Делчев, която гостува за пръв път на фестивала благодарение на съдействието на Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим.
Раздадени бяха и много специални награди. С Диплом на кмета на село Баня беше удостоен фолклорен ансамбъл при Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица. Със специалната награда за най-малък участник на фестивала бе удостоена 9-месечната Михаела от София, чиято майка Мария е от Баня и бяха пристигнали специално за празника.
Фестивалът бе съпроводен с демонстрации на различни занаяти, залегнали в бита на банялии, някои от тях актуални и днес. По-възрасти жени показаха как се точат кори за баница, как се прави кускус и траан, как се мъти мляко за извличане на маслото. Демонстрации на чисто женски занаяти като предене, тъкане, плетене и сучене на прежда също бяха представени пред гостите на фестивала. Показано бе и плетене на стаги (връзки) за цедилка, която и до днес се използва в бита на хората от Баня. Местни майстори и занаятчии също изложиха свои произведения на Алеята на занаятите. Различни видове сувенири, дърворезби, бижута и накити бяха подредени върху масите.
Кулинарна изложба на традиционни местни ястия също бе част от празника. Тази година в нея се включи и бизнесът. Хотели, ресторанти и механи представиха различни гозби, баници, деликатеси и други. На живо бе демонстрирано и как се правят шупли на тиган. Най-големият хотел в Баня се представи и с продукти – собствено производство. Различни видове и сортове плодове и зеленчуци, произведени от зеленчуковата градина към хотела, бяха подредени на отделен щанд.
Тази година много жители на селото извадиха от раклите старите носии и се премениха с тях, за да покажат красотата на българската шевица и традиционно облекло. Дълги кръшни хора се извиха около амфитеатралната сцена на старата Римска баня в селото, където се проведе фестивалът. Той бе открит от кмета Мария Юрганчева, която приветства жителите и гостите на селото, пожела успех на участниците и на организаторите за положения труд.
ЯНА ЙОРДАНОВА
Представени бяха много женски занаяти като предене и сукане,
направата на кускус и траан , точене на кори , плетене на стаги и много други;
Самодейци от цялата страна, сред които и много деца, се включиха във фестивала
9-месечната Михаела спечели специалната награда за най-малък участник
Стотици се стекоха на фестивала
Гайдарджийска група от Г. Делчев спечели първата награда
– Извиха се кръшни хора
Много млади хора от Баня също облякоха носии