60 кюстендилци направиха екстремен тур из Стара планина. Обиколката премина през връх Шипка, хижа „Узана“, хижа „Мазалат“, хижа „Тъжа“, връх Ботев, хижа „Рай“, хижа „Васил Левски“, град Карлово.
„ Стана традиция през последните години желаещите да са толкова много, че групите да са две, вървящи по един и същи маршрут през седмица. И тази година се случи същото, защото броят на участниците достигна 60. И в двете групи имаше деца, така че уроците по патриотизъм започнаха с преклонение пред безпрецедентния подвиг на героите от Шипченската епопея в Руско-турската война”, сподели планинският водач Любомир Младенов.
Туристите от дружество „Осогово” – Кюстендил се впечатлиха от гостоприемството на хижа „Узана“. „Там хижарката Милена ни посрещна по стара българска традиция с питка за здраве. Така прави с всички туристи, намерили подслон в хижата й през последните 18 години, откогато е тя”, уточни секретарят на туристическото дружество Силвия Михова.
Настанявайки се в хижа „Мазалат“ на следващия ден, туристите на един дъх изкачили и връх Вълча глава, извисил се над хижата. „За вечерите в хижите няма какво да кажа. Те са еднообразни – китара и песни до пълно зареждане на душите с емоции и светлина”, допълни Любомир Младенов.
„При спирката в хижа „Тъжа“ е леко тъжно, защото, когато навън вали, вътре капе – уточни той. – А пък и с трите вързани кучета от всички страни на хижата усещането е като мероприятие на ловна дружинка. Но пък гледката от връх Марагидик, който е на около час над хижата, компенсира всички забележки”, обясни планинарят.
Кюстендилските групи не пропуснали да стигнат и до връх Ботев . Изненадали се от туристическата спалня на върха, която работи отскоро. В нея може да се хапне топла храна, да се отдъхне и всеки да продължи по пътя си.
Малко преди да стигнат обаче до хижа „Рай“, една от туристките стъпила накриво и усука болезнено крака си. Заради травмата на глезена се наложило спасители от ПСС да я транспортират на ръце до местността Паниците над град Калофер, докъдето се стига с превоз.
ГЕРГАНА ИВАНОВА