8 г. след подадения от с. Дрангово сигнал за оголената тръба на транзитния газопровод за Гърция „Булгартрансгаз” започва укрепването й с ломен камък и глина

След 8 години сигнали от жителите на петричкото с. Дрангово, че транзитният газопровод за Гърция, който минава по дъното на река Струма, е силно компрометиран от незаконен добив на инертни материали и всеки момент може да стане прекъсване на водопровода с непредвидими последици, най-после тези дни „Булгартрансгаз” ЕАД задейства процедурата за временно укрепване. Инвестиционното му намерение бе подадено в първата от редицата институции, които трябва да издадат разрешително за започване на работа – РИОСВ – Благоевград. То е за изграждане на шпунтова стена чрез глинена тампонада, трошен камък и ломена скална маса в участъка на река Струма от вливането на Струмешница до българо-гръцката граница.

Предвид спешността на заданието, РИОСВ вече даде разрешително при спазване на няколко изисквания – при работата да се използват съвременни технологии и материали, да се пазят почвите от ерозия и замърсяване, да не се допуска замърсяване на речното легло със строителни и гориво-смазочни материали и строителството да се планира от март до юли, за да е извън размножителния сезон на животинските видове и да се намалят въздействията като смъртност и безпокойство сред тях. Това означава, че укрепването на тръбата може да започне най-рано следващата пролет.

Припомняме, че още през 2013 г. жителите на Дрангово алармираха цялата държава, че газопреносната тръба е поддала и многократно е укрепвана с подръчни материали и камъни. Хората предупреждаваха, че има непосредствена и реална опасност за тях и жителите на околните села, както и за плащане на огромни неустойки, които държавата ще понесе при евентуална авария. Същата година в констативен протокол Басейнова дирекция „Западнобеломорски райн” описа, че „в момента на проверката не се извършват ремонтно-възстановителни работи по заскалявката на транзитния газопровод за Гърция. Водното течение е разрушило част от десния бряг извън съществуващата заскалявка, осигуряваща покритие на газопровода, и съществува реална опасност от разрушаване на тръбата. Брегът е разрушен на широчина около 30 м спрямо оста на тръбата”.

Впоследствие имаше още няколко такива доклада, резултат от подадени сигнали на „зеления телефон” на различни институции, но едва през юли 2021 г. „Блгартрансгаз” реши да започне укрепването, което само по случайност до момента не е довело до авария. Много вероятно е всъщност дружеството да се е задействало не в резултат на сигнала на хората от Петричко, а от КПКОНПИ, НАП и Спецпрокуратурата, които от миналата година разследват фирмата, оголила с незаконния добив на инертни материали от река Струма опасната тръба.

Става въпрос за „Камбитов и син” ЕООД,  собственост на бившия кмет на Благоевград Атанас Камбитов, която притежава разрешително за добив на наносни отложения от леглото на река Струма от 2007 г. През май 2011 г. сигнал за незаконен добив на баластра по време на размножителния период на рибите от фирмата на Камбитов, който тогава е депутат от ГЕРБ, вдигна на крак еколози и полицейски служители, но малко преди проверката машините са изтеглени и проверяващите не откриват нищо. Миналата година обаче Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” санкционира с 20 000 лв. фирма „Бултур 2012“, собственост на дъщерята на Камбитов – Елена Камбитова, която наследи дейността на татко й в пресевната в Дрангово. Глобата бе заради изземване с механизация на наносни отложения. Последва акция, ръководена лично от тогавашния екоминистър Емил Димитров-Ревизоро, която на място установи няколко тежки камиона и багери, в близост до коритото на реката – фадрома и товарен камион с мокър инертен материал, а в съседното село Ръждак – около 3000 кубика депониран материал. Открити бяха още незаконно преграждане на реката с диги и участъци със заблатявания, създаващи опасност от наводнения, включително и в Гърция.

Веднага след това Спецпрокуратурата, КПКОНПИ и НАП започнаха ревизии на вички бетонови центрове в общините Петрич и Сандански, купували инертни материали от пресевната на Камбитови край Дрангово. Екокомисия бе натоварена със задачата да направи експертиза какво количество земна маса е отнета от коритото на река Струма. Първите констатации бяха, че нивото на реката е паднало около 3 метра и може би това е причината за падането на моста край Рибник и оголването на транзитния газопровод за съседна Гърция. Не е ясно завършила ли е проверката.

ВАНЯ СИМЕОНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *