VIII СОУ „Арсени Костенцев“ – Благоевград – 35 години с поглед в бъдещето

Сергей Биров е директор на Осмо СОУ „Арсени Костенцев“ – Благоевград от 2007 година. Има магистърска степен по образователен мениджмънт и I професионално-квалификационна степен по управление на образованието. Председател на благоевградската организация на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България /СРСНПБ/ – втори мандат. През 2015 година е удостоен с почетното отличие „Неофит Рилски“ на Министерството на образованието и науката.

– Господин Биров, ако трябва да опишете съвсем накратко съвременното Осмо СОУ „Арсени Костенцев“, как бихте го представили?
– Това е първото и най-голямо училище в центъра на най-големия жилищен комплекс на Благоевград – „Еленово“, което тази година чества 35 години от създаването си, с млад по дух и амбициозен учителски колектив, с непрекъснато подобряваща се и модерна материална база, способстваща за ефективно обучение на нашите ученици. Истинското богатство на училището са неговите близо 600 ученици и 49 учители. Успехите на учениците в обучението при представянето им на олимпиади и състезания показват високото качество на провеждане на учебния процес.
През последните 5 години за цялостна високопрофесионална трудова дейност в системата на народната просвета трима наши учители бяха удостоени с почетното отличие „Неофит Рилски“ на Министерството на образованието и науката. В училището преподават 9 учители с I професионално-квалификационна степен, 15 с II ПКС, 1 с III ПКС, 4 с IV ПКС и 6 с V ПКС. Уверявам Ви, няма друго училище в област Благоевград и са само няколко в страната с толкова висококвалифициран педагогически персонал.

– Какво е за Вас Осмо СОУ в личен план?
– Двадесет и шест години от живота ми и голяма част от професионалния ми път са свързани с Осмо СОУ. От съвременния училищен директор се изисква да бъде добър мениджър, умело да управлява делегирания бюджет и да направи училището конкурентоспособно на другите. Това изисква голяма амбиция, много усилия и време. Успехите в работата носят удовлетворение, неуспехите – поука. През годините, в които бях учител, пом. директор, а сега директор, опознах много ученици от жилищния комплекс, с техните проблеми, вълнения и успехи. Сега те са родители, баби и дядовци на настоящите ни ученици и на свой ред се вълнуват от успехите и проблемите на своите деца и внуци. Колелото на живота се върти…
– Откривате ли разлика между поколенията?
– Разликата по отношение на обучението е съществена. Днешните деца растат в изключително динамична информационна среда, ползват от най-ранна възраст съвременни технически средства за получаване на информация, имат голяма свобода да изразяват собствено мнение и позиции, имат достъп до обучение в училища в държави от Европейския съюз и света. Тези възможности бяха ограничени при техните родители и липсваха при бабите и дядовците им. Времето е различно, поколението – също.
– Вие освен учител сте бил и ученик в училище „Арсени Костенцев“?
– Информацията ви е правилна, но… не съвсем. Става дума за далечната 1967 година, преди близо 50 години, когато постъпих в първи клас на тогавашното начално училище „Арсени Костенцев“. То се намираше в днешната сграда на МУЦТПО на ул. „Александър Стамболийски“. Естествено че помня първата ми учителка – Кирилка Жежева, която с много любов и желание, като истински народен будител ни обучаваше, все едно че бяхме първият й випуск, а не последният, след който тя се пенсионира. Интересен е фактът, че тя също е била ученичка в Първоначално народно училище „Арсени Костенцев“, което се е помещавало в сграда, която днес не съществува, но се е намирала на мястото на днешната НАП.
Както вече казах, колелото на живота се върти… Преди години, когато се срещнахме, тя подари за архива на училището ни снимка на учениците от нейния випуск пред сградата на първото училище от 1921 година, носещо името на Арсени Костенцев.
Помня първия ми директор – Димитър Шангов, както и двамата директори Иван Рупов и Панте Димитров, които имат заслуга през 1981 година за първото новопостроено училище в жк „Еленово“, т.е. нашето училище, да приеме името на Арсени Костенцев.

– Защо има прекъсване и липса на пряка приемственост между училищата, които са носили името на Арсени Костенцев?
– В годините от създаването на първото училище през 1921 година, носeщо името на Арсени Костенцев, до днес образователната структура на община Благоевград се определя и следва динамиката в развитието на обществото, естествения прираст, необходимостта от строителството на нови жилища и образование на децата, живущи в тях. Това налага откриване, преобразуване, а в някои случаи и закриване на училища. През изминалите 95 години училищата, носещи името на Арсени Костенцев, са сменили четири сгради. Въвеждането на новия Закон за предучилищното и училищното образование през настоящага година, пречупен през призмата на сериозните демографски проблеми от последните години, несъмнено ще изисква според мен постепенно актуализиране на броя и/или структурата на учебните заведения, които да отговарят на демографската обстановка и съвременните европейски изисквания за качествено образование на подрастващите.

– Основната дейност на едно училище е образованието на подрастващите. Какви са успехите и проблемите в това отношение?
– При честването на такава годишнина с предимство, естествено, се изтъкват успехите. Всяко училище в стратегията за своето развитие посочва, че обръща най-много внимание на обучението по основните учебни предмети като математика и български език и литература, с които обикновено се кандидатства за т.нар. елитни гимназии. Ние също не правим изключение в това отношение, но полагаме много усилия и по предмети, които подготвят в голяма степен подрастващите за бъдещата им реализация. Считаме, че обучението по английски език и информационни технологии трябва да започне от най-ранна възраст и го правим в нашето училище още от I клас в часове от ЗИП или СИП. Убедени сме, че без високи познания по тези учебни предмети бъдещата успешна реализация на учениците ни може да бъде проблемна. Изградихме необходимата материална база – 4 компютърни кабинета за обучението по информационни технологии и един мултимедиен кабинет, в който с приоритет се обучават учениците ни по английски език. Имаме висококвалифицирани учители по английски език, един от които с I ПКС, преминали международни курсове на обучение. Висококвалифицирани са и десетте учители, обучаващи учениците ни по информационни технологии, като три колежки са носители на I ПКС, а две от тях са съавтори на учебното помагало по информационни технологии за II клас на известно българско издателство. При такъв сериозен кадрови потенциал и добра материална база високите постижения по тези дисциплини са напълно закономерни.

– Запознайте ни с някои от успехите на Вашите ученици.
– Постиженията на състезания и олимпиади се явяват своеобразно външно оценяване на качеството на подготовката на нашите ученици. Гордеем се с многобройните и високи резултати на нашите ученици по английски език. През 2013 година Кирил Тренков зае второ място на националното състезание по творческо писане на английски език. През 2014 година Борис Доколяков и Кинче Жбантова станаха национални финалисти в състезанието по правопис на английски език „Spelling Bee“, а през настоящата година Виктория Ковачева от V клас зае първо място в националното състезание „Longman Competition“.
Гордеем се и с успехите на малките информатици, които в последните няколко години станаха национални шампиони по информационни технологии за II, III и IV клас. Моника Алексова, Катрин Майсторска, Екатерина Лалева и др. показаха силата на школата по информационни технологии на Осмо СОУ, като през 2015 година на националното състезание „ИТ-Знайко“ поставиха своеобразен рекорд – от 30 състезатели във II клас, класирани за финалния кръг от цялата страна, първо, второ и трето място заеха нашите ученици Виктория Чорбаджийска, Валентина Стайкова и Анна-Мария Янкова, ръководени от гл. учител Рая Барбулска.
Има и други значими резултати, които несъмнено пропускам… Ние самите сме инициатори и организатори на областно състезание по информационни технологии за I-IV клас. През м. март се проведе осмото му издание при много голям интерес от учениците в начален етап на училищата от Благоевградска област.
– Спортуват ли учениците от Осмо СОУ?
– Успехите ни в областта на спорта също са значими. Витрините на спортната слава са пълни с купи и награди от много състезания и ученически игри. Горди сме с постиженията на Симона Митревска от V клас, състезателка по плуване, първенец в редица републикански и международни състезания. Изграденият нов плувен басейн ще даде възможност да обърнем по-голямо внимание на плувните спортове и да постигнем още по-високи резултати. Постиженията на състезателите ни по спортна гимнастика Любомир Бакалов, Слави Атанасов, Любомир Атанасов, по лека атлетика Мартин Балабанов и др., включително и в колективните спортове, показват, че ученическият спорт и занятията по ФВС са с приоритет в стратегията за развитие на училището.

– Г-н Биров, в последните няколко месеца в училището бяха открити 2 нови кабинета, предстои откриването на още…
– Да, спечелен и реализиран бе проектът „На училище с игра“ от НП „Училището – територия на учениците“, насочен към учениците от полуинтернатните групи в начален етап. Залата за игра бе открита на 19 ноември и с нея определено се гордеем. Гордеем се и с реализирането на още един проект на МОН по НП „ИКТ в училище“, по който бе изграден модерен мултимедиен кабинет. В него ще се обучават ученици по всички учебни предмети.
В началото на настоящата учебната година изцяло бе реновирана спортната площадка с изкуствена трева в северната част на двора на училището. В началото на всяка една от последните осем учебни години задължително реновираме части от сградата на училището. Кардинално бе решен проблемът с отоплението на сградата – монтиран бе модерен парен котел на газ и нови алуминиеви радиатори, което наред със санирането на сградата създаде много добра физическа среда за обучение.
– На какъв етап е изграждането на заведението за ученическо хранене?
– Залата за кетъринг хранене на учениците е готова над 80%. За съжаление не всички наши начинания могат да бъдат реализирани с магическа пръчка и в желаните от нас срокове по финансови причини. Проектът за залата е модерен, отговарящ на всички съвременни изисквания за безопасно кетъринг хранене на 130 ученици на смяна. Теренът за строителство бе в много лошо състояние, което наложи планиране на финансови средства и поетапното реализиране на проекта. Фотосите от обекта преди 6 години и сега ясно показват огромната разлика. Разбирам нетърпението на ученици и родители, и се надявам, че не по-късно от началото на следващата учебна година децата ни ще се хранят в новата зала. Осигурени са вече финансовите средства и до дни ще започнат заключителните строителни работи по завършване на обекта. Още повече че за всички дейности, свързани с безопасното пребиваване на децата на територията на училището, имаме пълна подкрепа от община Благоевград.

– Дворът на училището от южната страна на сградата след извършване на строителните дейности на новия спортен комплекс все още не е готов за спорт и отдих на учениците….
– Този проект изисква значителни финансови средства, които не са по възможностите на делегирания бюджет на училището. Това е другият проблем, който стои на вниманието на училищното ръководство, и полагаме усилия да бъде решен, най-вероятно отново поетапно и с активното съдействие на община Благоевград. Оптимист съм в това отношение, като финансирането ще осигурим чрез участието ни в проекти на ЕС и проекти на община Благоевград, защото училището ни се ситуира в центъра на един голям младежки комплекс, състоящ се от детска градина, училище, спортен комплекс от игрища и закрит плувен басейн с олимпийски размери и новоизграждащ се парк със спортни площадки и терени, който се строи също в непосредствена близост, на мястото на бившето игрище в жк „Еленово“.
– „С поглед в бъдещето!“ – това е мотото на тазгодишното честване на 35 години от създаването на Осмо СОУ. Какво е значението на това послание за дейността на училището?
– През 2011 година, когато чествахме 30 години от създаването на Осмо СОУ, мотото бе „Традиция и новаторски дух“. През изминалите години винаги сме се стремили да бъдем новатори в обучението, по примера на своя патрон, който пръв въвежда в горноджумайското училище звучната метода при ограмотяване на учениците, което улеснява много децата при изучаване на родния език. Винаги сме се стремили да почитаме и уважаваме традициите, установени от нашите предшественици. Преди 5 години за заслуги в развитието и утвърждаване на Осмо СОУ при отбелязване на 30-годишнината с грамота и почетен знак на училището бяха наградени изявени ученици, учители, учители и директори ветерани.
На тазгодишната тържествена церемония по случай 35-годишнината от създаването на училището, която ще се състои на 5 май, ще бъдат наградени както изявени ученици и учители, постигнали значими резултати в образователния процес и извънкласната дейност, така и наши родители, членове на Съвета на настоятелите при училищното настоятелство и общественици, които със своята дейност допринасят за просперитета на училището, за неговото бъдеще и бъдещето на учениците ни.
Констатираме, че Осмо СОУ все повече се налага като иновативен образователен център не само в жилищния комплекс, но и в Благоевград и Благоевградска област. За постигнати високи резултати в образователния процес и модернизирането на материалната база през 2015 година Министерството на образованието и науката награди Осмо СОУ с плакет със знака на МОН и училищен звънец.

– Какво предвиждате за юбилея?
– За тържествено отбелязване на празника сме набелязали богата програма, която ще бъде реализирана до 5 май, като кулминацията на честванията ще бъде на самия ден, когато във фоайето пред административния корпус в сградата на училището ше бъде открита монументална мозайка, посветена на Арсени Костенцев, а с тържество и концерт в зала „Яворов“ ще бъде отбелязана 35-годишнината от създаването на училището.
– Какво ще пожелаете за празника?
– Благодаря на колегите, бивши и настоящи, за техните усилия, старание и всеотдайност, за постоянството и високия им професионализъм! Гордея се с всички млади хора – настоящи наши и бивши ученици, на които училището през тези 35 години помогна да израснат като личности и достойно да заемат мястото си в обществото. Иска ми се да отправя най-искрени и сърдечни пожелания към всички родители и общественици – приятели на училището, да са живи и здрави, за да продължават да даряват с много обич и подкрепа децата – бъдещето на Благоевград и България!

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Ангел Гаврилов Соловьов

    Аз съм роден в Горна- Джумая на 19 април 1939 г., а брат ми- Милчо- на 9 юли 1934 г. и двамата сме се учили в уч-ще “ Арсени Костенцев“-тогава то се намираше на ул. “ Септемврийска“- сега там е хотел “ Волга“. През май ще бъда в Благоевград… Батко ме помоли да предам на училището книга- автор на която е брат ми и още няколко снимки. Но ме смущава, че днешното уч-ще “ Арсени Костенцев“ носи само името.но не е нряк наследник…От 1955 г. ние живеем в Русия. Аз съм със двойно гражданство- батко само със руско…Аз се казвам Ангел Гаврилов Соловьов и в чест на България съм извършил полет със делтоплан от най-високия връх на Европа- Елбрус…Имам 12 полета със балон, 113 скока със парашут и 7613 полета със делтоплани. В Русия- щом един човек се казва Ангел- той трябва да умее да лети

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *