Езикова гимназия „Академик Людмил Стоянов“ има вече своята 31-годишна история. Началото е положено през учебната 1984-1985 г. като ЕСПУ с изучаване на чужди езици. Педагогически колектив от 33-ма учители с първи директор Борис Войнов и 325 ученици, обучавани в 13 паралелки, поставят здравите основи, върху които се градят днешните успехи на гимназията.
На 22 май 1987 година гимназията приема за свой патрон името на бележития български поет, преводач и учен акад. Людмил Стоянов.
Днес учебното заведение има почти 800 ученици в 30 паралелки с профил чуждоезиков, с профилиращи предмети английски, френски, немски, испански език, информационни технологии и български език и литература, а колективът се състои от 61 учители с доказани професионални качества. Преподавателите в Езиковата гимназия са достоен пример за своите възпитаници. Преобладаващата част от тях имат не само висока степен на квалификация и множество специализации в страната и чужбина, но и са носители на ордени и отличия за принос в образованието. Преподаването и подготовката по чужди езици е обезпечено и от учители, носители на съответния език.
Възпитаници на ЕГ ежегодно пътуват до различни места в Европа на разменни начала благодарение на създадените връзки с чуждестранни училища. По идея на швейцарския посланик в България след посещението му в училището Езикова гимназия „Акад. Л. Стоянов“ създава традиционни приятелски връзки и вече 25 години реализира културен и ученически обмен с гимназия „Мюнхенщайн“ в гр. Базел, Швейцария, и с лицея „Алфред Мезиер“, Франция.
Заради впечатляващите резултати на националната олимпиада по немски език и дадената от посолството на Германия висока оценка за нивото на преподаване ЕГ започва работа по програмата за немска езикова диплома. Първият випуск с DCD дипломи са учениците, завършили през 2004 година, от 2006 г. гимназията има лиценз за провеждане на изпита в училището.
Като еталон за съвременно и елитно образование, през февруари тази година Езикова гимназия „Акад. Людмил Стоянов“ – Благоевград бе удостоена с почетния знак LabelFrancEducation, присъждан от френския министър на външните работи. Престижното отличие, признание за отлично качество на билингвиналното обучение по френски език, бе тържествено връчено лично от посланика на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан. Така ЕГ стана едно от едва 56-те училища в целия свят, удостоено с почетния знак за най-качествено обучение и овладяване на френския език и култура като част от националното си образование.
Наред с изключително високото ниво на обучение по чужди езици и възможността за придобиване на немска езикова диплома на европейско ниво С 1, френски дипломи DELF и DALF, Кеймбридж сертификати – FCE, CAE, Езиковата гимназия е и член на IT академията с лиценз на Microsoft, член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, на Асоциацията по дебати в България – БЕСТ.
Призови места и лауреати на международни и национални олимпиади по френски, немски, английски, български език и литература, философия, информационни технологии са само част от забележителните успехи на учениците от ЕГ.
През пролетта на 2013 г. училището сформира отбор по реч и дебати на английски език, който става не само национален и европейски шампион, а и влиза в топ 30 в света. Гимназистите на ЕГ са единствените българи, достигнали до световния кръг на състезанието World Scholar’s Cup в Дубай – 2013 г., Сингапур – 2014 г., Куала Лумпур, Малайзия – 2015 г.
ЕГ „Акад. Л. Стоянов“ разполага с 8 модерно оборудвани компютърни кабинета, общежитие, физкултурен салон, две игрища за футбол, две за баскетбол и две за волейбол, зала за тенис на маса, видеозала за френски и английски език, DSD кабинет, оборудван от немското посолство по програма, библиотека с над 5000 тома.
ЕГ „Акад. Л. Стоянов“ реализира прием след 7-ми клас в 6 паралелки с чуждоезикови профили:
– английски език, френски език/испански език, информационни технологии, български език и литература;
– английски език, немски език, информационни технологии, български език и литература;
– френски език, английски език, информационни технологии, български език и литература;
– немски език, английски език, информационни технологии, български език и литература.
Балът за класиране се образува от:
– удвоената оценка от изпита по български език и литература;
– удвоената оценка от изпита по математика;
– оценките по български език и литература и математика от свидетелството за завършен 7-ми клас.
Приемът за всички профили е без квоти за момчета и момичета.