9 579 000 лв. е общата задлъжнялост на трите най-големи болници в Югозападна България, благоевградската бавно изплува

9 579 000 лв. е общата задлъжнялост на трите най-големи болници в Югозападна България, в които държавата има преобладаващо участие – МБАЛ „Благоевград“ АД, МБАЛ „Д-р Никола Василиев“ АД в Кюстендил и МБАЛ „Рахила Ангелова“ АД в Перник, изнесе официални данни Министерството на здравеопазването в отговор на депутатски въпрос какво е финансовото състояние на държавните болници в страната. Данните са към 30 септември, защото министерството ги изисквало на тримесечие.
Най-голяма е задлъжнялостта на благоевградската болница, която е 4 283 000 лв., но от 6 г., макар и доста слабо, дълговете й постепенно се стопяват. От 2012 г. насам най-тежко е било състоянието на болницата през 2013 г., когато е приключила на червено с 5 058 000 лв.
С 4 061 000 лв. втора по дългове в Югозапада е пернишката болница. Между 2012 и 2015 г. задълженията й са растели непрекъснато, а оттогава насам се забелязва плавно понижение, но тъй като за последните 5 г. са стопени само 780 000 лв., грубите изчисления показват, че ако продължава с такива темпове, здравното заведение ще излезе на печалба чак след 50 г.
Болницата в Кюстендил е с най-малко задължения – от 1 235 000 лв., но характерното за нея е, че до 2014 г. е приключвала годините на печалба и оттогава е започнала да затъва.
От списъка на държавните болници се вижда, че въпреки всичките вопли на лекарите за недофинансиране, в страната има и държавни болници, които са на печалба – като тези в Монтана и Пазарджик.
Общите задължения на 26-те държавни болници в страната към 1 октомври са 146 763 000 лв.
Аналогично е положението и с общинските болници – от общо 121 здравни заведения 42 са приключили 9-месечието с печалба, но сред тях не са болниците в Гоце Делчев, Разлог и Дупница, както и онкоболницата в Благоевград и Специализираната болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация в Перник.
Според здравния министър Кирил Ананиев с проекта за бюджет на НЗОК за 2020 г. се предвижда увеличение на здравноосигурителните плащания за болнична помощ с 245 млн. лв., но тези пари ще се разпределят по клинични пътеки и по-голямата част от тях ще отидат в медицинския персонал. Дълговете на болниците обаче са главно към доставчици и за електричество, което ще рече, че директорите им сами трябва да изправят здравните заведения на крака.
ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *