
Недко Каблешков e един символите на град Кюстендил. 92-годишният художник е знакова фигура на творческата интелигенция и жалон по пътя на младите кюстендилски творци.
Недко Каблешков е човекът, благодарение на когото съществува най-голямата колекция от произведения на най-българския художник – Владимир Димитров-Майстора, плод на дългогодишна издирвателска, събирателска и научна дейност. Популяризирането на личността и творчеството на Майстора става смисъл на целия му живот.

Недко Каблешков пръв формулира като знаково за националната ни култура определението „Кюстендилска художествена школа“ и прозвището Кюстендил – Град на художниците. Издирва и популяризира имената на всички художници, родени в града или свързани с него от Освобождението до средата на 80-те г. (днес имената са повече от 200).
Проучването на кюстендилските художници става опорната точка, благодарение на която Недко Каблешков формира единствения и неповторим облик на фонда на Кюстендилската галерия. Тя притежава най-голямата сбирка с творби на автори от един регион, включително и Майстора, като неделима част от него.

Недко Каблешков е роден на 29 август 1932 г. в София. Голяма част от младежките си години прекарва в Белоградчик. Завършил е специалността „Живопис“ в Художествената академия през 1956 г. при проф. Панайот Панайотов. Започва своя творчески и професионален път, идвайки в Кюстендил през 1960 г., като превръща художествената галерия в една от емблематичните институции на града. Работи като неин първи и единствен служител – уредник от 1960 г. до 1966 г. Директор на галерията е от 1966 до 1993 г.
През 60-те г. на ХХ в. инициира възраждането на традицията на кюстендилските художници за уреждане на изложби (датираща от 1919 г.). Формира своя собствен творчески облик на художник като естествено следствие на връзката му с кюстендилските художници и обсебващия дух на Майсторовите творби. Работи главно в областта на пейзажа и портрета. От 1960 г. до днес участва в множество местни, зонални и национални изложби.
Недко Каблешков е основният двигател за построяването през 1972 г. на новата сграда на галерията (във време, когато в града все още не е построена болница). Галерията е първата в страната, специално построена за целта сграда с изцяло естествено, горно осветление.
Продукт на неговата инициативност е и обект „Разширение и реконструкция на галерията“, който почти утроява обема й, с идея за цялостно представяне на културното наследство на Кюстендил, обхващащо период от почти 8000 години.
Организира повече от 400 изложби в галерията, страната и чужбина. Кюстендилската галерия става първата в страната с Национална дългосрочна програма за развитие. В продължение на повече от тридесет години е най-активната и продуктивна галерия, до голяма степен определяща развитието на художествената култура в България. През 1975 г. галерията е определена за „Еталон на галериите в страната“, а във връзка с 25-ата си годишнина е наградена с Държавна награда за цялостната си дейност.
По предложение на Недко Каблешков Владимир Димитров-Майстора е първият български автор, честван по линия на ЮНЕСКО. Организатор и инициатор е на юбилейните чествания на големите имена от плеядата кюстендилски художници, които всъщност са и гръбнакът на българската пластична култура: Стоян Венев, Асен Василиев, Кирил Цонев, Борис Колев, Драган Лозенски, Никола Мирчев, Борис Елисеев и др.

За българското изобразително изкуство и фонда на галерията събира единствената в България колекция от произведения на Николай Дюлгеров, световноизвестния футурист – кюстендилец по произход.
Недко Каблешков е отдал голяма част от енергията си на творец и общественик на националната ни култура, и в частност на Града на художниците. Дългогодишната си научна дейност систематизира в съавторство при съставянето на научен каталог в три тома, включващ описание на всички творби от фонда на галерията и техните автори. Има публикации в сп. „Изкуство“, „Славяни“, „Музеи и паметници на културата“ и др.
Недко Каблешков е почетен гражданин на град Кюстендил. Потомък е на стария копривщенски род Каблешкови, първи братовчед на Тодор Каблешков. Той е активен общественик и секретар на фондация „Тодор Каблешков“.