Топ теми

Брюксел и Европа Ностра наградиха вестник „Стандарт“ за „Чудесата на България“

Носителите на наградата на ЕС за културно наследство/наградите на Europa Nostra за 2018 г. бяха обявени днес от Европейската комисия и Europa Nostra – водещата мрежа в областта на европейското културно наследство. 29 лауреати от 17 страни получават признание за своите впечатляващи постижения в консервацията, научните изследвания, изключителния принос и образованието, обучението и популяризирането на културното наследство. Сред таз годишните победители са и създателите на кампанията “ЧудесатанаБългария“.Като принос към Европейската година на културното наследство тазгодишните награди обръщат особено внимание на европейската добавена стойност на подбраните постижения в областта на културното наследство. Победителите ще бъдат отличени на церемонията по награждаването на 22 юни в Берлин по време на първата по рода си среща на върха за европейското културно наследство.

Гражданите в цяла Европа и останалата част от света вече могат да гласуват онлайн за наградата на публиката и да се мобилизират в подкрепа на спечелилите постижения от собствената си или от друга европейска държава.

Ето някои от изключителните „истории на успеха“, свързани с европейското културно наследство и отличени през 2018 г.: реставрирането на византийска църква в Гърция и нейните уникални стенописи от 8—9 век, осъществено благодарение на ползотворното сътрудничество между гръцки и швейцарски организации; разработването на нов метод за консервация на наследството от европейски исторически къщи, резултат на съвместните усилия на пет институции от Франция, Италия и Полша; изключителния принос на международна мрежа от НПО, които посвещават своята дейност на опазването на Венеция вече 30 години; създаването на обществена образователна програма, която дава на всички деца и младежи във Финландия възможност да влязат в допир със своето културно наследство и която може да послужи като вдъхновение за подобни инициативи в цяла Европа.

 „Културното наследство във всичките му форми е сред най-големите богатства на Европа. То изгражда мостове между хората и общностите, както и между миналото и бъдещето. То е в сърцевината на нашата идентичност като европейци и има важна роля за социалното и икономическото развитие. Поздравявам победителите за 2018 г. в конкурса за наградата на ЕС за културно наследство/наградите на Europa Nostra и техните екипи за тяхната изключителна и новаторска дейност. Благодарение на техния талант и всеотдайност бяха съхранени и възродени за нов живот многобройни европейски културни съкровища. И което е най-важно — тяхната работа дава възможност на хора от всякакви среди да откриват, проучват и влизат в допир с нашето богато културно наследство, напълно в духа на Европейската година на културното наследство, която отбелязваме през 2018 г.“, заяви Тибор Наврачич, европейски комисар по въпросите на образованието, културата, младежта и спорта.

 „Сърдечно поздравявам тазгодишните „шампиони на културното наследство“, които бяха избрани за победители в конкурса за наградата на ЕС за културно наследство/наградите на Europa Nostra. Ние сме изключително впечатлени от невероятните умения, творческите способности, всеотдайността и щедростта на толкова много специалисти в областта на културното наследство, доброволци и поддръжници от цяла Европа. Всички те заслужават похвала и допълнителна подкрепа. Носителите на нашата награда са живо доказателство за това, че културното наследство е далеч повече от памет за миналото ни: то е ключ към разбирането на настоящето и ресурс за бъдещето. Ето защо Европейската година на културното наследство трябва да ни послужи, за да изтъкнем ценността на нашето общо културно наследство за бъдещето на Европа!“, заяви Пласидо Доминго, известният оперен певец и председател на Europa Nostra.

Жури от независими експерти разгледа общо 160 кандидатури, подадени от организации и физически лица от 31 държави от цяла Европа.

Победителите ще бъдат наградени на церемонията по връчване на европейските награди за културно наследство, домакини на която са европейският комисар Тибор Наврачич и маестро Пласидо Доминго и която ще се проведе вечерта на 22 юни в Берлинския конгресен център. По време на церемонията ще бъдат обявени и седемте лауреати на голямата награда (всеки от които ще получи 10 000 EUR), както и носителят на наградата на публиката. Почетен гост на церемонията ще бъде президентът на Федерална република Германия, д-р Франк-Валтер Щайнмайер, в качеството си на патрон на Европейската година на културното наследство в Германия.

Победителите ще представят своите постижения в областта на културното наследство на Панаира на високите постиженияв Allianz Forum на 21 юни. Те също така ще участват в различни други прояви на срещата на високо равнище за европейското културно наследствопод надслов „Споделяне на наследството – споделяне на ценностите“, която ще се проведе от 18 до 24 юни в Берлин. Организирана съвместно от Europa Nostra, Германския комитет за културно наследство (DNK) и Фондацията за културно наследство на Прусия (SPK), срещата на високо равнище има за цел да способства за създаването на амбициозна европейска програма и план за действие в областта на културното наследство като трайна следа от Европейската година на културното наследство.

 

Създателите наЧудесатанаБългария“ , България

През 2010 г., екип от вестник „Стандарт“ иницира кампанията „ЧудесатанаБългария“. Тя има за цел да съхрании популяризира както материалното, така и нематериалното културно наследство на България,

като представи неговите качества сред гражданите н астраната и в целия свят. Инициативата се състои в организиране на дискусии в страната, дебати и други събития; изготвяне на публикации  иизложби; и кампания за признаване на българското културно наследство на международно ниво. Кампанията в подкрепа на културното наследство на България съвпада с 20% увеличение на туризма в България през последните 7 години.

„ЧудесатанаБългария“е първата кампания за популяризиране на материалното и нематериалното културно наследство наБългария. Тя стимулира съхраняването и популяризирането на културното наследство в широка палитра от медии“, отбелязва журито.

От 2010 до 2017 г., в рамките на кампанията „ЧудесатанаБългария“ са организирани 50 дискусии в градове в цялата страна за популяризиране на културно-историческото наследство на съответните региони, за създаването на културно-исторически маршрути, както и в подкрепа за развитието на културно-исторически туризъм. На дискусиите присъстват представители на правителството, общини, фирми и неправителствени организации. В резултат на проведените форуми, са създадени 20 нови маршрута за културно-исторически туризъм, които успешно се предлагат от туроператорите в България.

Инициаторите на кампанията „ЧудесатанаБългария“ на сърчават и номинирането на нематериалното културно наследство на Бълагрия като световно такова. Традицията за производство на килими в Чипровци, която е записана в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството през 2014 г., и Фестивалът за фолклор в Копривщица, който е записан в Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО през 2016 г., са два успешни примера за тази кампания.

Създателите на кампанията „ЧудесатанаБългария“ организират две изложби, посветени на българското културно наследство на летищата в страната, видяни отнад 1 000 000 пътници досега. Първата изложба е през 2014 г. на летищата в София и Варна. От 2015 до 2016 г. в няколко метростанции в София е направена фотоизложба. Публикувани са и поредица от 18 книги, озаглавени „ЧудесатанаБългария“ с общ тираж от 350 000 копия. Авторите на поредицата с анякои от най-известните историции археолози в България, всеки от които е написал книга за градовете, които проучва лично.

Неуморните усилия на създателите на кампанията „ЧудесатанаБългария“ дове дохадоповишаване на осведомеността за културно-историческото наследство, природното богатство и нематериалното наследство на България както в страната, така и в чужбина.

Контекст

 

Наградата на Европейския съюз за културно наследство/наградите на „Europa Nostra“ са инициатива, започната от Европейската комисия през 2002 г. и развивана след това от Europa Nostra С нея се отличават и популяризират най-добрите практики в областта на опазването на културното наследство, научните изследвания, управлението, доброволческата дейност, образованието и комуникациите. Наградата получава подкрепа по линия на програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз.   Общо 102 големи награди от 10 000 EUR са връчени за блестящи инициативи в областта на културното наследство, подбрани измежду отличените проекти.

Europa Nostraе паневропейската федерация на неправителствените организации, работещи в сферата на културното наследство, която се подпомага и от широка мрежа от публични органи, частни дружества и физически лица. Федерацията обхваща над 40 държави в Европа и е гласът на гражданското общество, ангажирано с опазването и популяризирането на европейското културно и природно наследство. Пласидо Доминго, световноизвестният оперен певец, е председател на федерацията.

„Творческа Европа“е програмата на ЕС, която подкрепя секторите на културата и творчеството, като им дава възможност да увеличат приноса си в създаването на работни места и растеж. С бюджет от 1,46 милиарда евро за периода 2014—2020 г. програмата подпомага организациите, работещи в сферата на културното наследство, сценичните изкуства, изящните изкуства, интердисциплинарните изкуства, издателската дейност, филмовата индустрия, телевизията, музиката и видеоигрите в цяла Европа, да достигнат до нови аудитории и да развиват уменията, необходими в цифровата ера.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *