Топ теми

Джокович загуби делото, ще бъде депортиран

С единодушно решение на съдебния състав на Федералния съд на Австралия Новак Джокович загуби обжалването на решението за повторно анулиране на неговата виза.   

Така сърбинът ще бъде депортиран и няма да вземе участие в Откритото първенство на Австралия, което започва утре в Мелбърн. Първият му мач трябваше да е в понеделник.

По време на процеса в неделя защитата на Джокович пледира пред тримата съдии, че основанията на правителството са „невадилдни и нелогични“ и се базират единствено на „негативно настроение срещу тези, които не искат да се ваксинират“.

Този път предмет на съдебния спор бе дали Джокович представлява „здравен риск за австралийското общество…“ „Неговото присъствие в Австралия подклажда настроения против ваксинацията, водещи до отказа на други неваксинирани хора да се ваксинират“ – на такава база министър Хоук взе решение, явно уважено от федералния съд.

Потвърденото анулиране на визата му означава, че сръбският тенисист няма право да влиза в страната в срок от три години.

Припомняме, че сагата със световния №1 продължи близо две седмици. Той обяви, че е получил медицинско изключение за ваксинация и ще пътува за Мелбърн. След кацането си бе задържан и визата му бе отхвърлена. Обжалва, а след няколкодневен престой в хотел за бежанци и карантинирани – освободен. Тогава съдия постанови, че правата му не са спазени от граничния контрол. Министърът по имиграцията Алекс Хоук и в петък привечер упражни правото си, като отново поиска депортиране на тенисиста. Федералният съд се събра с съкратен срок.

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *