Известният благоевградчанин Красимир Дюлгеров-Тутата почина на 63 години след кратко боледуване. Преди месец и половина той е постъпил за болнично лечение в отделението по „Уши, нос, гърло“ с коронавирус и бил излекуван. По-късно обаче е приет с дихателна недостатъчност в реанимация и в сряда е починал.
Колоритният благоевградчанин ще бъде запомнен като едно от емблематичните лица на СДС след падането на тоталитарния режим на Тодор Живков. Още в началото на демократичните промени ревностно подкрепяше синята идея, беше в първите редици на митингите и в близкото обкръжение на ексвеликия депутат Спас Димитров. Впоследствие при започналото люспене и роене в СДС премина в групата на така наречените „сини мравки“.
Тутата постепенно се отдръпна от активния политически живот и се отдаде на частния бизнес – животновъдната си ферма при вилата му, от което се изхранваше. Преди 10 г. почина съпругата му Цветанка, която през декември 2011 г. е прегазена от пияна шофьорка на пешеходна пътека в Лондон в първия си работен ден като гастарбайтер. Заради банков дълг на покойната му съпруга фамилният апартамент на ул. „Менча Кърничева“ бе обявен на публична продан от съдия-изпълнител. Две години след тежката загуба на съпругата му съдбата му поднесе и радостно събитие – дъщеря му Вера се омъжи за полицейски инспектор Станислав Милев, а след време стана и дядо. През юни 2014 г. Тутата премина от синия на червения политически полюс и сложи лика на Тодор Живков в лекия си автомобил „Фолксваген“. Тоталния завой в идеологическите си симпатии той обясни пред репортер на „Струма“ с обедняването и социалното неравенство през 25-годишния преход. През последните години не остана безразличен към обществено-политическия живот, но се изявяваше повече на гражданското поле. Участваше в протести, последният от които беше през февруари 2020 г. пред общината в подкрепа на бившия кмет Румен Томов след старта на съдебния процес за предсрочното прекратяване на мандата му.
Погребението на Красимир Дюлгеров ще се състои утре в 12 ч. на Старите гробища.
БЕТИНА ГЕОРГИЕВА
