Основателят на център за рехабилитации на зависимости Пл. Йотински, злоупотребявал 20 г. с алкохол, наркотици и хазарт, на среща в Благоевград: Аз съм добър пример за хората, които вече са се пристрастили и търсят надежда и спасение, промяната зависи от личния избор и постоянните усилия на всеки човек

Апелът ми към всички родители е: Запознайте се отново с децата си!

„Апелът ми към всички родители е: Запознайте се отново с децата си!“, заяви основателят на център за рехабилитации на зависимости Пламен Йотински на среща в Благоевград, посветена на превенцията на зависимости. Събитието, организирано от родители, с подкрепата на институции, изпълни зала „Яворов“ с множество тийнейджъри, учители, майки, бащи. Имаше и семейства, дошли с децата си.

„Дали не е твърде късно за превенции и разговори? Това е въпросът, който може би на всички нас в последните дни и седмици се набива в главите ни. За мен този въпрос има два отговора. Единият е, че е твърде късно за хората, които вече не са сред нас. За погубените млади животи, за непоправимите грешки. Вторият отговор е, че не е твърде късно да се борим за утрешния ден. Да защитим нечий живот занапред.

КАТО МЛАД ЧОВЕК, МОГА ДА ВИ КАЖА ОТ ЛИЧЕН ОПИТ, ЧЕ НАИСТИНА Е МНОГО ЛЕСНО ДА СЕ ПОДХЛЪЗНЕШ В ЖЕЛАНИЕТО СИ ДА НАМЕРИШ СРЕДА ЗА СЕБЕ СИ.

Да се впишеш, да впечатлиш приятелите си или да се справиш с напрежение и проблеми. Но наркотиците не решават проблемите, те го правят само по-големи“, обърна се към присъстващите многократният медалист от шампионати и турнири, националният състезател по спортна гимнастика Наско Миков.

Носителят на приза „Любим спортист на Благоевград“ уточни, че срещата далеч не е лекция, а дискусия, и апелира към присъстващите да задават въпроси, защото един разговор днес може да промени нечие решение утре и буквално да спаси живот.

Самият Пламен Йотински сподели, че преди дни /на 18.06./ е навършил 41 години. 20 години от живота си е злоупотребявал с алкохол, 17 е бил „тежък наркоман“, като употребявал забранени субстанции в огромно количества. След алкохола и наркотиците дошла и 10-годишна зависимост от хазарта.

Многократно „копаел дъното“ участвал в побоища, арести, и както сам сподели – стигнал до най-големите провали, унижения, самоунижения. Загубил връзката си с най-близките си хора, десетки пъти имало реална опасност да отнеме нечий живот или самият той да умре… Преминал през 100 ремисии, като всяка следваща била все по-кратка, а зависимостите се завръщали с все по-голяма сила и съответно употребяваните количества наркотици – все по-големи дози. Борейки се и искайки да излезе от омагьосания кръг, той постъпва в клиника. Три години след края на собственото си дълго и мъчително лечение решава да създаде свой рехабилитационен център за зависимости.

Убеден е, че чрез Аз-посланието зависимите възприемат информация, съвет и подкрепа по-лесно. „Чист“ е от почти 7 години, а от четири се занимава с терапия и рехабилитация на зависими хора. 

Изправяйки се пред аудиторията, гостът направи ретроспекция на живота си. Искрено и открито говори за направените грешки и дадения му втори шанс за живот, като отправи препоръки и конкретни съвети.

МАМО, ДА СИ МИ ЖИВА И ЗДРАВА! ИЗВИНЯВАЙ ЗА ВСИЧКО, КОЕТО ТИ ПРИЧИНИХ“,

каза по време на своеобразната си изповед Йотинскии сподели, че майка му е учителка по химия, баща му – известен журналист. Семейството му никога не го е лишавало от грижи, внимание и любов, но в тийнейджърските му години „пътищата им се разминали“.

До 7 клас бил пълен отличник, но дълбоко в себе си бил потиснат, неуверен и изпитвал тревожност. Имал комплекси, че е кльощав, грозен, носът му бил голям и мислел, че е на една страна, но всъщност бил на мястото си.

„Някога имах гъста коса, която ми опада от комбинация на алкохол, стероиди, а впоследствие и от наркотици. Преди години, когато преминах през рехабилитация и поех по настоящия си път, майка ми показа снимки от бала. Погледнах и видях един младеж, изглеждащ прекрасно – висок, с гъста черна коса, прави черти, и тогава си дадох сметка колко е важна самооценката, за да се чувства човек добре.

ЗАВИСИМИТЕ СА ХОРА, КОИТО НЕ МОГАТ ДА СЕ СПРАВЯТ С ЧУВСТВАТА И ЕМОЦИИТЕ СИ“,

категоричен бе Йотински, самоанализирайки се през призмата на времето, опита си и всичко преживяно, и изтъкна, че припознава самия себе си от тийнейджърските му години в много от подрастващите и младите хора сега.        

Именно търсейки одобрение и искайки да бъде харесван, като тинейджър започнал да се свързва с хора от „по-актуалната част на класа“ – седящите на задните чинове, играещи сварка, упражняващи контрол над другите.

„Впоследствие научих, че мен ме е управлявал един от най-силните страхове, който управлява човешкото съзнание – страхът от отхвърляне. Доказано е, че страхът от отхвърляне е по-силен от страха от смъртта“,анализира Йотински и допълни, че по това време не е знаел за този страх. Просто си мислел, че прави избор дали да е част от контролиращите, разпределящите или от подиграваните.

„ЗА НИКОГО НЕ Е ТАЙНА, ЧЕ СРЕДАТА Е ОПРЕДЕЛЯЩА ЗА ОФОРМЯНЕТО НА ИНДИВИДА, НЕГОВАТА ПСИХИКА, НАВИЦИ, ЖЕЛАНИЕ.

Не чувах и родителите ми, които ми казваха, че не е в моя полза да се доверявам на връстници, които искат да изпъкнат с грешни неща и лошо поведение“,

посочи преминалият през ада на зависимостите Йотински и си припомни времето, когато е бил обещаващ баскетболист. Справял се изключително добре, но още тогава правело впечатление, че не обича да тренира рутинни /скучни/ елементи, а по-атрактивни, като забивки, за да изпъкне. Така, търсейки одобрение, внимание и приемане, на 14-г. възраст по време на спортен лагер за пръв път пробвал алкохол – водка с портокалов сок, а „батковци“ бързо го научили и на други неща впоследствие – стероиди, различни видове наркотици, като много пъти се разминал с инфаркт, инсулт, бил и ръган, газен, арестуван над 70 пъти…

Изхождайки от факта, че всички хора преживяват несполуки, разочарования, провали, понякога и трагедии, Йотински зададе въпрос: Защо едни успяват, образно казано, да останат на повърхността, а други поемат дебнещата навсякъде „топла ръка“ на дрогата, алкохола и хазарта?

„За съжаление процентът на тези, които успяват да останат „единни“, поголовно намалява. Както намалява и възрастовата граница на децата, които започват да експериментират с наркотици.

В МОМЕНТА В НАШАТА СТРАНА, ПО ОФИЦИАЛНИ ДАННИ, ДЕЦА ПОСЯГАТ КЪМ НАРКОТИЦИТЕ НА 10-11 Г. И ТОВА НЕ Е ШЕГА!“,

заяви основателят на център за рехабилитация на зависимости. Той акцентира и че голяма част от обществото, както и родители на деца, продължават да не могат да си обяснят каква е разликата между едните и другите – този, който успява да преодолява проблемите, и този, който не успява. А ключът, както изтъкна Йотински, е в нашата психика, в нашите избори, и цитира психотерапевта Иво Величков, според когото в психологията не съществува травматична ситуация, а травматичен поглед на дадена ситуация.

„И може би тук много хора ще се припознаят, но аз губех връзка с родителите ми, въпреки непрестанната любов между майка ми, баща ми и мен, но и непрестанни спорове и конфликти, които имахме за тяхната позиция за моето съществуване, и моята – за желания ми и мечтите ми. Между нас нямаше общ език и това в никакъв случай не е обвинение към родителите ми. Те си дадоха душата.

НА 34-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ ПОСТЪПИХ В ТЕРАПЕВТИЧЕН ЦЕНТЪР – Т.НАР. КОМУНА.

Тогава беше поредният път, когато майка ми и баща ми със заплатите си, които не са колосални, отделиха от залъка си и 8-9 месеца ядоха боб и леща, за да могат да ми платят лечението“, направи разтърсващото признание Йотински и подчерта, че родителите му категорично не са хора, които не са му обърнали внимание, не знаят как да възпитат едно дете и не са го обгрижвали, но някъде между тях се е скъсала връзката.

„И когато ме питат какво да направят родителите в това време, в което по телевизията поголовно се рекламира хазарт, навсякъде има дилъри, които са с абсолютно свободен достъп, навсякъде се измислят всевъзможни психоактивни вещества с една променена молекула и тя не влиза в забранените списъци и се продава по будките, то аз отговарям: Запознайте се с децата си отново и вие деца, ако можете и имате сили, запознайте се с вашите родители!

ТОВА, КОЕТО АЗ НАБЛЮДАВАМ НА БАЗА НА 26-Г. ЛИЧНИ И ПРОФЕСИОНАЛНИ НАБЛЮДЕНИЯ, Е, ЧЕ ЕДНО ОТ НАЙ-СИЛНИТЕ ОРЪЖИЯ НА ЗАВИСИМОСТТА И УПОТРЕБАТА Е ЛИПСАТА НА ВРЪЗКА МЕЖДУ НАС.

Активността, социалността, изборът на общуване между нас е определящо за нашето битие“, категоричен бе Йотински, отправяйки силно послание и констатира, че обществото ни като цяло страда от синдрома „съседът да не разбере, приятелят да не разбере“ или перифразирано – „Какво ще кажат хората?“. Затова и мнозина не могат да се изправят пред проблема с открити лица.

А в залата действително имаше хора, които се изправиха и открито споделиха за проблемите си. Думата взе жена, която разказа, че бившият й съпруг е зависим, а дъщеря й е запозната с проблема още от 5-г. възраст.

Използвайки езика на психологията, Йотински говори за т.нар. съзависими. Казано с прости думи, това са близките на зависимите, чийто живот също силно е повлиян от взаимоотношенията с човека с проблеми.

ЕДНО ОТ ОСНОВНИТЕ ПРАВИЛА, ОПРЕДЕЛЕНИ ОТ ЙОТИНСКИ КАТО ЗАПОВЕД, Е: НА ЗАВИСИМИТЕ ДА НЕ СЕ ДАВАТ ПАРИ И ДА НЕ СЕ ПОКРИВАТ ДЪЛГОВЕТЕ ИМ ОТ ХАЗАРТ КЪМ ЛИХВАРИ,

защото така близките не помагат на зависимия, дори напротив – „омагьосаният кръг продължава“. Затова, макар и с любов, грижа и колкото и да е трудно, трябва да се сложат определени и ясни граници.

Млада жена попита дали пълнолетен наркозависим може да бъде настанен принудително на лечение. Обяснено й бе, че никой не може да постъпи в комуна против волята си, най-малкото защото, ако човек сам не осъзнае, че има проблем, нуждае се от помощ и насила бъде вкаран, то ефектът от самото лечение ще бъде нулев или клонящ към тази стойност. Има обаче законов вариант пълнолетният зависим при наличието на съответната симптоматика да бъде принудително въдворен в психиатрия.

Вземайки предвид казаното от Йотински,че  родителите отново трябва да се запознаят с децата си, майка поиска да разбере как точно да намери път и какво да направи, в случай че има съмнения.

Единна рецепта няма и подходът зависи от самото дете според него – до каква степен и доколко може да издържи на натиск. Основното е разговорите да не прерастват в скандали, защото в такива случаи и двете страни се чувстват обидени,  неразбрани и отхвърлени. Факт е, че виковете и крясъците се възприемат от мозъка като психическа атака и атакуваният още повече се затваря в себе си.

Йотински посъветва родителите, ако имат съмнения, да правят тестове за наркотици на децата си. Това обаче да не е насилствено, от позицията на „Защото аз казах! Защото така трябва!“, а просто да седнат, да разговарят нормално и спокойно с децата си, без емоции и да им обяснят собствените си страхове, опасения.

„Повярвайте ми, ако разговаряте с децата си като с възрастни, те ще ви разберат“, каза основателят на център за рехабилитации на зависимости.        

По време на срещата-дискусия, продължила три часа,

ЙОТИНСКИ РАЗВЕНЧА МИТА ЗА „ЛЕКИТЕ“ И „ТЕЖКИТЕ“ НАРКОТИЦИ И ЗАЯВИ, ЧЕ ВЪПРОСНИТЕ ОПРЕДЕЛЕНИЯ СА ГНУСНА ПРОПАГАНДА.

Истинските, а не спекулативните анализи показват, че всяка една дрога унищожава краткотрайна, дълготрайна памет, концентрацията, мозъчната кора. Развива рискове от шизофрения, инфаркт, инсулт, диабет, бъбречна недостатъчност. И както може от хероин и амфетамин да се стигне до тежко здравословно и психическо състояние, така може и от марихуана.

Намиращият се в ремисия от близо 7 години предупреди, че в момента много се спекулира със синтетичната марихуана, т.нар. билка. Това вещество обаче няма нищо общо с марихуаната, а е отвратителен наркотик, за който самият Йотински разбрал по време на лечението си.

„В стаята ми имаше две момчета, които бяха зависими към тази „билка“. Едно от нещата, които ми направиха впечатления, е, че всичките им дрехи са с дупки. И когато ги попитах защо всичките им тениски и блузи са надупчени, те ми обясниха как действа въпросната синтетична марихуана. Тя излежда като цигара и като дръпнеш два пъти, или заспиваш, или припадаш.

И МОЖЕ ДА ВИ ЗВУЧИ КАТО ПРИКАЗКА ОТ НЯКОЙ ФИЛМ, НО ТОВА ВЕЩЕСТВО САМО ОТ НЯКОЛКО УПОТРЕБИ ТЕ ПРАВИ ТЕЖКО ЗАВИСИМ.

И е толкова тежко, че може да те откаже дори от хероин. Сами си направете сметка колко е силно“, каза и даде повод за размисъл на мнозина Йотински и обърна специално внимание на фентанила, който може и се слага навсякъде, включително се смесва и с други наркотици, защото е в пъти по-пристрастяващо от „билката“ и е 100 пъти по-силно от хероина. Изключително опасното вещество първоначално е създадено като упойка, а впоследствие и на черния пазар като наркотик. Дилърите обаче са се сетили, че могат в малки количества да го слагат във всякакъв тип вещества с цел да се пристрастява много по-лесно към марихуана, кокаин, амфетамини, метамфетамини, имайки вътре фентанил.

Тийнейджър попита кой са най-лесните наркотици за намиране, а коментарът бе, че за съжаление няма трудни за намиране, а по-скоро има подценяване, но когато човек осъзнае това, за мнозина вече е късно.                

„И щом аз, след като в продължение на 20 години прекрачвах всички граници, станах градивен човек, който, ако може – помага, когато не може – не пречи, значи всеки може. За хората, които нямат зависимости, аз съм лошият пример. Аз съм добър пример за хората, които вече са развили зависимост и търсят надежда и спасение. Или дори да не го търсят, защото смятат, че го няма, трябва да го потърсят!“, заяви Йотински, убеден, че живот без зависимости, злоупотреба с алкохол и хазарт е възможен, а промяната зависи от личния избор и постоянните усилия на всеки човек!

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *