Във времето на изолация и тотална липса на футбол треньорът в ДЮШ на „Пирин“(ГД) и бивш голмайстор на отбора Иван Макриев-Гунди отправи предизвикателство към колегите си да помогнат за сформирането на селекция за националния отбор на България, но само с действащи в момента футболисти от южния град. Инициативата бързо бе тиражирана в социалните мрежи и получи подкрепата на местните фенове, които одобриха почти единодушно избора на играчи в схема 3-4-1-2. На пост номер 1 без конкуренция е вратарят на „Локомотив“ (Пд) Илко Пиргов. Отдясно на защитата е неговият брат Димитър, който рита за „Ботев“ /Пд/, в центъра на отбраната капитанът на словашкия шампион „Слован“ и твърда величина в реалната национална формация Васил Божиков, а отляво играчът на унгарския „Академия Пушкаш“ Камен Хаджиев. С ролята на крила са натоварени халфовете на казахстанския „Жетису“ Георги Пашов и на „Ботев“ /Вр/ Ангел Лясков, карето в средата на терена допълват вътрешните полузащитници Васил Панайотов от „Черно море“ и Славчо Шоколаров от ЦСКА 1948. Пред тях ще действа бившият футболист на орлетата и на „Лудогорец“ и настоящ на „Ботев“ /Вр/ Христо Златински, а атаката очаквано води ветеранът Димитър Макриев, подпомаган от Костадин Хазуров, въпреки че двамата вече са трайно ориентирани към треньорската професия. За наставник без колебание е посочен единственият местен наставник с най-високия лиценз „УЕФА Про“ Яков Папарков.
Идеологът на селекцията очаква от сподвижниците на инициативата предложения за попълване на разширения състав, както и алтернативни варианти на основния състав. „Избрани са само играчи от Гоце Делчев. Ако включим и тези от региона, картината ще стане още по-пълна. Нашият край винаги е раждал добри футболисти и повикат ли ги, ще се справят по-сполучливо от сегашните национали“, коментира един от последователите на Ив. Макриев – Васил Белемезов, обобщавайки преобладаващите мнения на участниците в дискусията.
АЛЕКСАНДЪР ГЕОРГИЕВ



