Марио Бакалов е български пилот, мотивационен лектор и инициатор на проекти. На 16.10.2016 той приземява за първи път най-големия пътнически самолет в света Airbus A-380 в София и така влиза в авиационната история на България.
Той е пилотът, управлявал самолета на Lufthansa, превозил от Аржентина новите обитатели на парка за мечки в Белица Гордо и Флоренция.
Развълнуван Бакалов отбеляза спасяването на мечетата с емоционален пост на фейсбук страницата си. Ето какво написа той:
„Не всеки полет превозва просто товар или пътници.
Понякога превозва надежда и втори шанс за живот.
Днес имах честта да бъда съвсем малка част от една историческа мисия – първият в историята на България междуконтинентален транспорт на спасени мечки от Аржентина до София.
13 часа във въздуха.
Но зад тези 13 часа стоят месеци подготовка, логистика, грижа и отдаденост.
Имах възможност да бъда част от организацията на тази мисия и да проследя как се случва нещо наистина историческо.
Благодарение на екипа на ЧЕТИРИ ЛАПИ, на професионализма на Lufthansa и Lufthansa Cargo и на съдействието на Летище София, мечетата Гордо и Флоренция вече са на българска земя и поемат към новото си начало.
Като част от Lufthansa този полет имаше за мен особен смисъл.
Не само защото беше безпрецедентен.
А защото беше важен.
Понякога авиацията не свързва просто континенти.
Свързва съдби.“
В края на миналата година международен екип от ветеринари и експерти проведе мащабна спасителна мисия в бившия зоопарк Лухан в провинция Буенос Айрес, Аржентина. Двете кафяви мечки бяха сред първите животни, които успешно преминаха пълни медицински прегледи.
Преместването беше наложително заради условията в бившия зоопарк Лухан, които не отговаряха на минималните стандарти за хуманно отношение.
Гордо и Флоренция успешно кацнаха на Летище „Васил Левски“ – София, откъдето бяха транспортирани със специализиран до парка в Белица. Те вече са в своя нов дом – в добро здравословно състояние, временно настанени в отделни сектори и под денонощното наблюдение на ветеринарен лекар и екипа на парка. Предстои им период на адаптация, в който постепенно ще опознават новия си дом и свободата да бъдат мечки.





