Води се разследване по случая с открития мъртъв български военнослужещ в Босна и Херцеговина. Това съобщи министърът на отбраната в служебния кабинет Георги Панайотов пред журналисти, предаде БТА.
В петък от МО съобщиха, че военнослужещ от състава на българския военен контингент, участващ в операцията на Европейския съюз „Алтеа“, е открит мъртъв, с огнестрелна рана, в 9.20 часа българско време, в базата „Бутмир“ в Сараево.
„Тялото на военнослужещия вече е в България, то беше незабавно транспортирано. Води се разследване. Ние съдействахме на трима представители на прокуратурата да отидат в Босна и Херцеговина, където на място да се запознаят със ситуацията и с фактите“, посочи министър Панайотов. „Те отидоха там. Всички се върнаха от екипите, даже два самолета изпратихме дотам. Това е една трагедия, безкрайно много съжалявам за нея, но се води разследване и не мога да кажа нищо повече от това“, посочи Георги Панайотов.
На въпрос за спасителната операция с военен вертолет в Пирин в помощ на пострадала жена, министър Панайотов каза, че туристка в планината се е подхлъзнала и паднала в улея на един от върховете. „Бяхме потърсени за съдействие, веднага изпратихме хеликоптер, той взе пострадалата, транспортирана впоследствие до болница. За съжаление научавам, че е починала, но ние направихме всичко възможно. Това, което трябваше да направим, ние го направихме“, каза министърът.
В Деня на народните будители днес министърът на отбраната награди институции, допринесли за развитието на културата и изкуството, общественици със заслуги за възраждането на българския национален дух и за съхранението и развитието на традициите в Българската армия, и известни дейци в областта на културата. Тържествената церемония се състоя в сградата на Министерството на отбраната.
