46 кандидати се конкурират за 4 учителски места в благоевградското VIII СУ, в ПГ по МСС – Гоце Делчев надхвърлиха 100

46 кандидати се конкурират за 4-те обявени учителски места в благоевградското VІІІ СУ „Арсени Костенцев“. Там за предстоящата учебна година търсят 3-ма учители на група за ЦДО /1-4 клас/, тоест да преподават на децата в занималнята, и 1 учител начален етап. Новоназначенията се налагат, тъй като две учителки от колектива се пенсионират, а и в училището бе разкрита извънредна 5-а паралелка в 1 клас.

По този повод директорът на VІІІ СУ Сергей Биров коментира, че действително имало много желаещи да започнат работа като учители. Той разясни, че подборът се извършва по продцедура, утвърдена с негова заповед. Така комисия, включваща заместник-директорите, главните учители, представители на двата синдиката, първо  разглеждала подадените документи. Вторият етап включва събеседване, след което се пристъпва към класиране на кандидатите за съответната позиция. Накрая комисията предлага на директора с кои да сключи договор, тоест да назначи на работа.

„Нямаме изискване за опит и стаж. Със сигурност поне за едно от местата ще вземем кандидат, идващ директно от студентската скамейка, защото искаме да дадем шанс на младите хора да влязат и да започнат работа в системата на образованието“, категоричен бе директорът на училището и допълни, че миналата година за учител също е назначен  млад човек, идващ направо от университета.

Във връзка с прилагането на 4-годишната програма за иновации в VІІІ СУ, което от изминалата учебна 2018/2019 г. е първото в община Благоевград иновативно училище, се разкрива и 0.5 работно място, или половин щат, за учител по математика и  ИТ /информационни технологии/. За мястото е имало 5-има кандидати, като е назначен специалист, който преди години е бил част от колектива на училището.

Проблем с намирането на кадри нямат и в Езиковата гимназия, макар и някои от позициите да са доста специфични. Търсят се учители по предмет с чужд език, като философия на английски език, история на  немски език, кандидатите трябва да са най-малко с ново Б 2 на владеене на съответния чужд език.

Документи са постъпили за всичките обявени 4 места. Най-много са кандидатите да станат учители по немски и по френски, но въпреки спецификата има желаещи да преподават и философия на английски и история на немски.

„Само за мястото на френски документи подадоха 5 човека. Някои от кандидатите са с магистърска степен по френска филология и защитена ПКС /професионално-квалификационна степен“, коментираха от ръководството на ЕГ.

„Напук на твърденията за глад на учители, се констатира наплив от желаещи да започнат работа в системата на образованието”, заяви и директорът на СУ „Св.св. Кирил и Методий“ в Якоруда Николай Хаджиценев. Там са обявени общо 6 места – за учители по английски език, история, физическо възпитание и спорт, един начален учител и двама в група за целодневна организация на учебния ден в начален етап /1-4 клас/.

„Какво да ви кажа, кандидатите са толкова много, че се чудим какво да правим, но в крайна сметка не съм слънце да огрея навсякъде и не мога да назнача всички”, каза Н. Хаджиценев и допълни, че в момента на обаждането се занимават точно с това, разглеждат подадените документи и правят класиране.

Директорът сподели и че най-голям е напливът за начални учители от 1-4 клас, а за мястото по физическото възпитание и спорт, което даже не е на пълен норматив, а 464 часа годишно, има 5-има кандидати. „Не знам къде е тази криза и глад за учители, но при нас такова нещо няма“, заключи школският шеф.

Информация за случващото се в ПГ по МСС /Професионална гимназия по механизация на селското стопанство/ „П.К. Яворов” в Гоце Делчев редовно публикува директорът на училището Ангел Живков. Така в края на месец август той обяви на фейсбук страницата на образователната институция, че желаещите да станат част от екипа на ПГ по МСС ,,Пейо К. Яворов“ вече надхвърлят най-малкото трицифрено число /тоест 100/ и благодари за доверието на кандидат-учителите.

„Подборът на допуснатите до интервю кандидати за работа в ПГ по МСС приключи. Във вторник и сряда по график ще провеждаме срещи с допуснатите, за да преценим най-подходящите. Назначената с моя заповед комисия категорично отказва да прави подбор между кандидатите, които нямат необходимото образование, не са представили необходимите документи и са допуснали множество правописни и пунктуационни грешки! За жалост такива кандидати има, включително за позицията учител по БЕЛ, което е недопустимо!“, написа на 2.09. А. Живков.

Завчера той обяви и че ръководеното от него училище ще започне учебната година с нови попълнения на общо 9 позиции – учител по БЕЛ, по английски език, история и цивилизация, растениевъдство, по ФВС, руски език, изобразително изкуство, музика и образователен медиатор. Директорът изтъква и че комисията по подбора е била сериозно затруднена и изразява увереност, че развитието на гимназията ще продължи в правилната посока.

Че кандидатите за обявеното място за учител по английски език са били 10 – това неотдавна сподели директорката на благоевградското ­ІХ ­ОУ Василка Величкова. „Обявихме мястото по-рано, през юли, като си мислехме, че няма да има много кандидати, но пак имаше”, каза В. Величкова, решила да гласува доверие на млад учител, с малко опит, основно в частни школи, и живее квартала на училището „Ален мак“.  

Тиражираните твърдения, че едва ли не образованието е в криза, защото няма кой да учи децата, опроверга и директорът на училището в с. Ваклиново, община Сатовча, Камен Беров. Той сподели, че не страдат от дефицит на кадри, като единствено „проблемно“ е мястото за учител по математика, физика и ИТ, което всъщност е обявено на сайта на РУО. За позицията, съчетаваща три предмета, нямало кандидати, затова директорът преназначавал пенсионираната учителка титуляр.

„Жената се възползва от ранното пенсиониране, но отговаря на изискванията, има необходимите специалности. Тя е много добър учител, даже преди време и моите деца подготви, и те, без да ходят на частни уроци, бяха приети в Математическата гимназия в Благоевград. Преназначавам я, защото няма други кандидати”, аргументира се директорът.

Той изтъкна и че големият проблем не е в липсата на учители, а в постоянно намаляващия брой на децата. Така преди 22 години, когато застанал начело на ОУ „Стефка Събчева“, в училището имало 248 деца, а сега са останали малко под 50. „Миналата година имахме 9 ученици в 1 клас, сега ще са 4-ма. Изобщо нашият район е най-силно засегнат от демографската криза“, констатира с болка в гласа К. Беров.

На сайта на Регионалното управление на образованието са обявени множество места за педагогически и непедагогически специалисти в училища и детски градини в областта. Факт е, че немалко от позициите се обявяват просто защото директорите са длъжни са оповестят свободните места, но иначе на тях се преназначават учители на  срочни договори.

А че законът дава право учителите да се преназначават на срочни договори за период от общо 6 години /2 пъти за по три/, това разясниха шефката на Инспекция по труда – Благоевград Славянка Симидчийска и юрисконсултът на институцията Екатерина Портокалска на среща с директорите на училища, състояла се в края на месец юли в Банско. Изискването е при изтичане на първия тригодишен период учителят писмено да декларира, че желае пак да заема същата длъжност, и така директорът може да го преназначава на съответната позиция за още три години, или общо за 6.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Коментар с Facebook

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *