Под мотото Let’s Move („Нека се движим“) и посланието „Можеш да го направиш“, насочено към насърчаване на младите хора към по-активен начин на живот, в Благоевград бяха отбелязани Международният олимпийски ден и Денят на българския олимпиец. Инициативата, организирана от Българския олимпийски комитет, Община Благоевград, Югозападния университет „Неофит Рилски“ и Олимпийски клуб – Благоевград, събра край в парк Бачиново студенти, ученици, граждани и представителите на институции. Сред присъстващите бяха председателят на Общинския съвет Антоанета Богданова, зам. кметът инж. Светлана Захариева, деканът на Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт проф. д-р Миглена Симонска, зам. деканът доц. д-р Екатерина Митова…
Председателят на Олимпийския клуб в Благоевград и ръководител на катедра „ Спорт“ доц. Даниела Томова припомни, че олимпизмът е философия, основана на уважение, приятелство и солидарност.



„Независимо дали сте олимпийски шампиони, или хора, които тепърва правят първите си стъпки към по-активен живот, най-важно е да започнете“, подчерта доц. Томова.
Символичният олимпийски огън беше запален от възпитаника на ЮЗУ Светослав Гоцев – участник в Олимпийските игри в Лондон през 2012 година, класирал се на четвърто място. Пред присъстващите той акцентира на значението на спорта като средство за изграждане на дисциплина, характер и здравословен начин на живот.
Сред участниците във факелното бягане беше и студентът от Югозападния университет и български олимпиец в зимните спортове Даниел Пешков, който насърчи младите хора да изберат спорта пред вредните навици и да вярват в собствените си възможности.
Събитието, провеждано в Благоевград от 1995 г., за пореден път показа, че олимпийският дух продължава да вдъхновява хора от всички възрасти и че спортът остава едно от най-силните послания за здраве, единство и надежда.
